Wegańska dieta i wpływ na „wegetariańskie dzieci”.

Warzywa i owoce uzupełnione również rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste

Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska oraz wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia. Dane te dotyczą rownież okres niemowlęctwa, wzrostu i dojrzewania. Stosując taką dietę można obniżyć ryzyko chorób cywilizacyjnych w przyszłości, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre rodzaje raka.

Profilaktycznie zostań jaroszem

Zgodnie ze stanowiskiem Akademii Żywienia i Dietetyki, dobrze zaplanowana dieta wegetariańska, w tym wegańska zapewnia również korzyści zdrowotne w profilaktyce niektórych chorób.
Nie od dziś wiadomo, że nawyki żywieniowe, które dziecko wyniesie z domu będą towarzyszyły mu przez cale życie. To może pomóc w przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym od samego początku. Jest wiele mitów związanych z jedzeniem mięsa. Jeden z nich to taki, że dziecko musi jeść mięso bo nie urośnie. W przyrodzie występują zwierzęta, które są roślinożerne i bez problemu osiągają odpowiednie gabaryty. Przykładem takiego zwierzęcia jest słoń.
Według amerykańskiego Stowarzyszenia u wegetarian obserwuje się niższe ryzyko otyłości, niższe ryzyko niedokrwiennej choroby serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz niektórych rodzajów raka.

Rodzice wegańscy uważajcie na…

Zbalansowana dieta jarska zawiera wiele produktów.
Zdjęcie autorstwa Maarten van den Heuvel z Pexels

Rodzice wegetariańskich dzieci muszą zwracać szczególną uwagę na to, aby ta dieta była pełnowartościowa. Jeśli wykluczymy z diety mięso i ryby (lub również nabiału oraz jaj) musimy duży nacisk położyć na witaminę B12. Mali wegetarianie i weganie, podobnie jak dzieci na diecie tradycyjnej, powinni też otrzymywać witaminę D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Trzeba zachować w diecie odpowiednią ilość wapnia, żelaza, cynku oraz błonnika. Jeżeli błonnika pokarmowego jest za dużo w diecie małego weganina czy wegetarianina, niestety, może to ograniczać wchłanianie niektórych składników, takich jak: żelazo, cynk, wapń i miedź.

Zbalansowana dieta wegańska

Pamiętajmy, aby w jadłospisie wegetariańskiego dziecka oprócz warzyw i owoców znalazły się również rośliny strączkowe i ich przetwory, orzechy i pestki oraz produkty pełnoziarniste.
Jeżeli rodzice nie mają dostatecznej wiedzy żywieniowej, od czasu do czasu powinni skorzystać z porady dietetyka. Dietetyk przeanalizuje jadłospis dziecka i policzy zawartość poszczególnych witamin i składników mineralnych.
Amerykańska organizacja dysponuje również wynikami badań przeprowadzonymi na polskich dzieciach wegańskich i wegetariańskich. Badania te były wykonane przez specjalistów z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Eksperci z CZD. Zaobserwowali oni, że takie dzieci rozwijają się prawidłowo zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym.