Odzyskiwanie danych Co to jest odzyskiwanie danych i dlaczego jest ono konieczne?

Co to jest odzyskiwanie danych? Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania danych z utraconej lub niedostępnej lokalizacji. Odzyskiwanie danych jest stosowane jako ostateczny sposób odzyskiwania utraconych lub niedostępnych danych, ale jest to kosztowne i trudne. Czym więc jest odzyskiwanie danych i dlaczego jest konieczne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Posted in Odzyskiwanie danych, Urządzenia punktów końcowych, Pamięć masowa

Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych lub niedostępnych danych do ich pierwotnej lokalizacji.

Niezależnie od tego, czy dane znajdują się na laptopie, czy na dysku twardym, mogą zostać utracone lub stać się niedostępne z różnych powodów. Typowe scenariusze obejmują nieprawidłowe działanie systemów operacyjnych, przypadkowe uszkodzenia i awarie logiczne. Niektóre metody mogą się sprawdzić w przeciętnym przypadku, jednak bardziej skomplikowane przypadki często wymagają pomocy eksperta. Niektóre przypadki są trudne do naprawienia, ponieważ części mogą nie być standaryzowane w różnych modelach.

Co sprawia, że odzyskiwanie danych jest możliwe? Kluczem do odzyskania danych jest fakt, że plik i związane z nim informacje są przechowywane w oddzielnych miejscach. System operacyjny komputera do śledzenia plików na dysku twardym używa tabeli zwanej tabelą alokacji plików. Tabela ta zawiera informacje o plikach w sposób podobny do tego, w jaki układane są strony w książce.

Usługa odzyskiwania danych specjalizuje się w przywracaniu danych z uszkodzonych lub niedostępnych nośników. W większości przypadków można przywrócić dane z kopii zapasowej, a im nowsza kopia, tym lepiej. Aby jednak odnieść sukces, należy najpierw opracować plan tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych. Plany te są zazwyczaj częścią kompleksowego planu odzyskiwania danych po awarii. Narzędzia do odzyskiwania danych, takie jak oprogramowanie do usuwania danych, są dobrym sposobem na przywrócenie utraconych danych z uszkodzonego dysku.

Istnieje wiele rodzajów utraty danych i nie każdej utracie danych można zapobiec. Często zdarza się, że dysk twardy jest uszkodzony lub zniszczony. Jednak odzyskanie danych jest nadal możliwe, jeśli miejsce, w którym były one przechowywane, zostanie oznaczone jako dostępne dla nowych danych. Najczęstsze rodzaje utraty danych to kopie zapasowe plików, wiadomości e-mail i muzyka. Do odzyskania danych potrzebne jest narzędzie do odzyskiwania danych, które może współpracować z różnymi typami urządzeń pamięci masowej i systemami plików.

To ostatnia deska ratunku

Jedną z ostatnich opcji dostępnych dla użytkowników Salesforce jest usługa odzyskiwania danych. Usługa ta może pomóc przywrócić usunięte lub utracone dane w ciągu piętnastu dni, ale jest bardzo kosztowna i wymaga dużo czasu. Ponadto jest ona dostępna tylko dla danych z ostatnich trzech miesięcy. Jeśli doszło do utraty danych w bazie danych Salesforce, warto rozważyć tę ostatnią opcję, zanim zapłacimy tysiące dolarów za profesjonalną pomoc. Poniżej wymieniono niektóre z zalet i wad korzystania z usługi odzyskiwania danych.

Usługi odzyskiwania danych nie są doskonałe i umożliwiają tylko częściowe odzyskanie danych. Za pomocą tej usługi nie będzie można w pełni odzyskać danych ani uprawnień. Na przykład w przypadku incydentu Permageddon usługa mogła odzyskać tylko dane, ale nie uprawnienia. Ponieważ Salesforce musiał wymazać wszystkie uprawnienia, których to dotyczyło, administratorzy musieli odbudować swoje profile organizacyjne. Dobra wiadomość jest taka, że jest to nadal ostateczność dla tych, którzy muszą odzyskać utracone dane.

Czasami pliki mogą być warte odzyskania, nawet jeśli są uszkodzone w sposób uniemożliwiający ich naprawę. Do naprawiania uszkodzonych plików można używać technik naprawczych, ale mogą one nie działać we wszystkich przypadkach. Przykładem tego jest historia zrobotyzowanego pojazdu podwodnego, który był używany do badań naukowych. Jeden z użytkowników zapomniał wyłączyć nagrywanie wideo przed wyłączeniem zasilania. W tym przypadku nie udało się odzyskać nagrania wideo. Mimo to warto było je zachować.

To jest drogie

Choć może Ci się wydawać, że odzyskiwanie danych nie jest drogie, prawda jest taka, że jest. Profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych pobierają zryczałtowaną opłatę oraz stawkę godzinową. Stawka ta zwykle oscyluje wokół 150 USD za godzinę, ale może wynosić nawet 300 USD. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Po pierwsze, należy zapytać o strukturę stawek. Renomowana firma zajmująca się odzyskiwaniem danych powinna dysponować doświadczonymi inżynierami odzyskiwania danych na wezwanie. Po otrzymaniu pisemnej wyceny procesu odzyskiwania danych można podjąć decyzję, czy skorzystać z jej usług.

Ceny różnią się w zależności od ilości danych i złożoności procesu odzyskiwania. Podczas gdy odzyskanie terabajta danych może zająć tylko kilka minut, odzyskanie zaledwie pięciu MB danych może trwać kilka godzin. Oczywiste jest, że za odzyskanie 10 terabajtów zapłacisz więcej niż za odzyskanie jednego MB. Należy jednak pamiętać, że koszt odzyskiwania danych zależy od stopnia złożoności urządzenia pamięci masowej.

Stosowanie modelu per gigabajt do określania kosztów odzyskiwania danych nie ma zastosowania, gdy dwa dyski twarde ulegną awarii w ten sam sposób. Na przykład na dwóch dyskach twardych o tej samej charakterystyce awarii może znajdować się 10 gigabajtów dokumentów, a na drugim 300 gigabajtów odcinków seriali telewizyjnych. Jeśli oba ulegną awarii, inżynierowie muszą poświęcić tyle samo czasu i pieniędzy na odzyskanie danych z uszkodzonego dysku. Ponadto wielkość zbioru danych ma znaczący wpływ na koszty.

Odzyskiwanie danych z urządzenia pamięci masowej z awarią logiczną kosztuje od 300 do 1 000 USD. Chociaż koszt odzyskania danych z urządzenia pamięci masowej z uszkodzeniem logicznym zależy od stopnia utraty danych, samodzielne rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Z tego powodu najbezpieczniejszym sposobem odzyskania danych jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Jeśli jednak nie masz pewności, jaką wiedzą techniczną dysponujesz, w dłuższej perspektywie koszty są tego warte.

Jest to trudne

Odzyskanie danych z dysku twardego jest trudne z wielu powodów. Dane na dysku twardym mogą zostać zniszczone z wielu różnych powodów, w tym z powodu uszkodzenia fizycznego. Chociaż można tego uniknąć, istnieje również kilka czynników utrudniających odzyskiwanie danych z dysku twardego. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych przyczyn trudności w odzyskiwaniu danych z dysku twardego. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn istnieje wiele innych powodów, dla których odzyskiwanie danych z dysku twardego jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Jest to czasochłonne

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków twardych może być prawdziwym koszmarem. Najlepszy sposób odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków twardych zależy od przyczyny uszkodzenia. Większe szanse na pomyślne odzyskanie danych ma plik, który został niedawno usunięty, niż ten, który został usunięty wiele miesięcy temu. Aby zwiększyć szanse na odzyskanie danych, należy skopiować je na inny dysk twardy. Może to być czasochłonne, ale warto podjąć ten wysiłek.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]