Kowalstwo artystyczne nieco inaczej.

Delikatność i precyzja w obróbce metalu to podstawa kowala artysty – Photo by Tima Miroshnichenko from Pexels

Kowalstwo artystyczne jest sztuką tworzenia elementów ze stali przeznaczonych do wyposażenia wnętrz, komponowania i aranżowania ogrodzeń itp. Technologia ta zwykle jest oparta na plastycznej obróbce stali.

Kowalstwo artystyczne jest silnie związane z tradycją starego rzemiosła, mimo,że czasy zmieniły się i co za tym idzie technologia również. Obecnie kowal nie musi wykuwać prętów o pożądanym przekroju i składzie. Dziś może je bez problemu zakupić. Odpowiednie profile produkowane są w szerokim asortymencie przez huty. Każdy materiał posiada odpowiednią metrykę metalurgiczną. Informacje o składzie i temperaturach topnienia. kowal artysta wie jak połączyć cechy rożnych metali by osiągnąć pożądany efekt. Zna ich właściwości podczas ogrzania i sposoby hartowania by zmieniać ich kolor i właściwości.

Estetyka przy pomocy kowalskiego młota

Kowalstwo artystyczne jest sztuką polegającą na wykonaniu danego przedmiotu w taki sposób aby stworzyć przedmiot piękny. Taki by był  podporządkowany przyjętej myśli artystycznej. Nawet, jeżeli mamy do czynienia z wzornictwem prostym i oszczędnym, to musi urzekać swoją estetyką. Kowal zajmujący się kowalstwem artystycznym ma nie lada zadanie, bowiem ma on na celu ozdobienie wyrobu i upodobnianie go do starych wzorów.

Indywidualny styl Kowala artysty.

Pamiętajmy, że skojarzenie kowalstwa artystycznego z ciężkim, przeładowanym wzornictwem wynika z nasycenia rynku produktami o niskich walorach estetycznych. Nie podpartych wykwalifikowanym projektowaniem i odpowiednim warsztatem. To zazwyczaj seryjna produkcja daleka od sztuki kowalskiej. Kowal artystyczny zrealizuje każde zamówienie. Naginając tak pręty i blachę w wysokiej temperatury wyczaruje prawdziwe ażury i inne wzory godne pozazdroszczenia. Połączy nitami ozdobionymi w kwiaty albo ornamenty by nadać im jeszcze bardziej indywidualny charakter.