Kowalstwo artystyczne jako sztuka – cz 1

Kowal jako artysta – Photo by Tima Miroshnichenko from Pexels

Istnieją branże i zawody, które chociaż znane nam ze słyszenia, stanowią tajemnicę. Wynika to czasem z braku wiedzy na temat tego w jaki dany przedmiot czy usługa powstaje. Taką branżą jest zapewne kowalstwo artystyczne. Nie zawsze myślimy o sztuce w połączeniu z ciężkim metalem. Jednak zmysł artystyczny i doświadczenie kowala będzie owocować sztuką ciesząca oko.

Wyjątkowy renesans Kowala – artysty.

 Jest to dziedzina, która chociaż zajmuje się produkcją, rzeczy przydatnych współczesnym ludziom, wyrosła na tradycji, która swój początek ma w dawnych czasach. Jak sama nazwa wskazuje, branża ta wykorzystuje elementy pracy kowala, tyle, że w nieco inny już sposób niż dawniej. Wcale nie chodzi tutaj o szczególnie wyszukany sposób podkuwania końskich kopyt czy też produkowanie nietuzinkowych, artystycznie zdobionych podków. Najczęściej chodzi tutaj o balustrady, ogrodzenia, furtki czy też bramy, ale można także złożyć zamówienie, np. na ozdobny świecznik lub ozdobne łóżko. Metaloplastyka ma szerokie pole do popisu w sztuce użytkowej ale i typowo artystycznej dziedzinie. Kowal artysta moze stworzyć dzieła sztuki do domu i ogrodu. Nie tylko piękne ogrodzenia.

Łączenie sztuki i kowalstwa nie jest łatwe.

Mimo, że sposób wykonywania takich przedmiotów jest analogiczny do tego, który wykorzystywany był przez kowali kilkadziesiąt lat temu, to ręczne wykuwanie z metalu elementów, które następnie łączone są w całość nie jest łatwą sprawą. Niestety coraz częściej elementy wykonane ze stali, które zostały wyprodukowane masowo w jakieś fabryce predysponują do miana wyrobów kutych z dziedziny kowalstwa artystycznego. Niestety nie mają one z tą branżą nic wspólnego. Prawdziwy kowal artystyczny jest w stanie zrealizować każde zamówienie klienta, rysując mu wzór np. ogrodzenia na podręcznej kartce. Będzie to prawdziwa sztuka w najlepszym wydaniu, której nie można przyrównać do masowej produkcji gotowych elementów.